Bir atölyede resepsiyon nasıl olmalı?

Tratamiento de piezas en el taller de Cesvi Recambios

Bir atölyede resepsiyon nasıl olmalıdır ? Her şeyden önce, müşteriye hizmet etmek için en uygun koşulları sağlayan araçlara sahip olmalıdır . Resepsiyonist veya servis danışmanının ihtiyaç duyduğu araçlar ve yardımlarla donatılmış, iyi yapılandırılmış bir resepsiyon alanı, başarının temelidir .

Atölyemizde karlılık ve kalite mi elde etmek istiyoruz? Atölyenin üretken alanında iyi ekipman gereklidir. Ayrıca, müşteri hizmetlerini yürüttüğümüz resepsiyon alanı çok önemlidir. Bu durumda, iyi iş sonuçları elde etmek için “ilk izlenim” dir.

Atölyenin müşterileri için optimal bir deneyim yaratma yeteneği, rakiplerinden farklılaşan bir unsur olacaktır, bu nedenle bu yönü doğru yönetmek çok önemlidir. Bu bizi, müşterinin atölyeyle olan tüm etkileşimlerini veya temas noktalarını analiz etmeye zorlar, en önemlilerinden biri de tesislerine gittiği andır.

Müşteri İhtiyaçlari

Bu deneyimi geliştirmek için uygun bir metodoloji, kendinizi müşterinin yerine koymaktır. Bu, ziyareti sırasında sadece aracına odaklanmak yerine, onun gibi düşünmek, ihtiyaçlarını belirlemekle ilgili.

Coche entrando en una recepción de un taller de carrocería

Müşterinin atölye tesislerine geldiğinde her zaman sahip olduğu ilk gereksinim, aracı müdahale edilene kadar uygun bir yere park etmektir. Özellikle yakınlarda park etmek için bir yer bulmak kolay değilse, müşterilerin özel kullanımı için ayrılmış park yerlerinin olması takdir edilmektedir.

Bu alanlar aynı zamanda, atölyenin girişinde araçların birikmesini önlemeye de hizmet edecek ve bu durum, çalışmasını önemli ölçüde bozabilecek bir durumdur.

Bu alanlardan bazılarının araç kabul direklerine mümkün olduğunca yakın olması veya hatta onlarla birlikte bir alan oluşturması iyi bir fikirdir , böylece her iki tip direk iki amaç için belirsiz bir şekilde kullanılabilir. .

Bu sayede çok yönlülük elde edilir ve örneğin müşterinin eşyalarını aracından değiştirme aracına aktarmak gibi belirli görevler kolaylaştırılır.

Ardından, aracın sistemlerinin işleyişini ve genel durumunu kontrol etmenin yanı sıra bütçeyi yapmak için gerekli tüm verileri toplayarak yapılacak müdahaleyi belirlemek gerekecektir. Bunu yapmak için, söz konusu teftişi aktif olarak yürütmek için gerekli araçlara sahip resepsiyon noktaları mevcut olmalıdır. 

Bir atölye resepsiyonu ayarlama

Müşteri ile birlikte yapılması gerektiğinden, bu çalışma alanı minimum ölçülerde olmalıdır . Aracın alt kısmına kolayca erişmek için konumlardan en az birinin asansörü olmalıdır. Makaslı platformlar, özellikleri nedeniyle en uygun olanlardır.

Aynı şekilde, aracın durumunu incelemek ve teşhis etmek için araçlar olmalıdır. Diğer ekipmanların yanı sıra, bir amortisör durum kontrol cihazı, bir basınç göstergesi, bir lastik diş derinliği göstergesi, bir boya kalınlık göstergesi veya aynalar, böylece danışmanın yardım almadan tüm sistemin ampul aydınlatmasının ve tabelasının çalışmasını doğrulayabilmesi sağlanır.

Bu direklerde elektrik ve basınçlı hava servis çıkışlarının bulunması için önlem alınmalıdır. Böylece aracı atölyeye sokmak zorunda kalmadan küçük rötuşlar veya düzeltmeler yapma imkanına da sahip olacağız.

Resepsiyona mümkün olduğunca yakın, tüm verilerinin alındığı, müdahalenin detaylarının tartışıldığı ve hizmetle ilgili bütçe, makbuz gibi belgeler resmileştirilerek müşteriye iletildiği müşteri hizmetleri alanı bulunmalıdır. depozito, nezaket aracı tahsis sözleşmesi veya fatura.

Bu alan için konfigürasyon seçenekleri içinde en yaygın olarak kullanılanlar, bir tezgahın veya tabureli yüksek masaların varlığına dayanmaktadır; bunların avantajı, araç resepsiyon pozisyonlarına entegre edilebilmeleri veya müşteriler için sandalyeli tipik masa ofis masalarıdır. , bu yazılardan uygun bir şekilde ayrılmış. Her ikisinin bir kombinasyonu da yaygındır.

CESVIMAP Sertifikaları

Müşteri hizmetleri pozisyonlarında kokpit konseptinin dikkate alınması tavsiye edilir; yani, ihtiyacınız olan her şey elinizin altında. Günlük kullanılan belgeler için bir bilgisayar, yazıcı ve düzenleyici ile donatılmış olmalıdırlar.

Müşteri hizmetleri alanında bir bekleme alanı veya odası kurulmalıdır. Bu bekleyişi olabildiğince katlanılabilir kılmak için atölye tanıtım videosunun, güncel dergilerin, içecek makinelerinin ve uygun mobilyaların izlenebileceği bir “TV” kurulabilir. Bazı atölyelerde bir çocuk oyun alanı ve hatta müşteriler için açık bir WIFI ağı bulunmaktadır.

Resepsiyon, atölyeye entegre edilmeli ve özellikle üretken alan olmak üzere geri kalan alanlarla yeterli iletişime sahip olmalıdır. Binanın yapısal özellikleri buna izin veriyorsa, müşterilerin atölye hakkında genel bir görüşe sahip olmaları, ancak aynı zamanda içeriye erişimi engellemeleri için bu alanlar arasında kısmen camlı muhafazalara başvurulması tavsiye edilir. Hızlı hareket eden araç erişim kapılarının montajı, resepsiyon ve atölye iletişimi için en iyi seçenektir.

Dikkate alınması gereken bir husus, farklı alanların işaretlenmesidir. Müşteri tarafından hızlı bir şekilde bulunmalarına ve ihtiyaçlarına göre nereye gideceklerini bilmelerine izin vermelidir.

Zemin ve duvar kaplamalarına gelince, atölyenin uyması gereken kurumsal imajla uyumlu olması gereken çok çeşitli nitelikler arasından seçim yapılabilir. Her durumda, daha fazla parlaklık sağlayan açık tonlar ve dayanıklılığı ve koruma durumunu desteklemek için zeminde mat yüzeyler önerilir.

Sayısallaştırma

Direklerin teknolojik olarak donatılması esastır. Mağaza Yönetim Uygulamaları veya DMS, onarım siparişlerini açmak ve tüm verileri yakalamak için kullanılır. Bu uygulamanın sağlayabileceği tek yardım bu değildir, çünkü hepsinin danışmanın gündemini yönetme işlevleri vardır ve bu da etkin bir randevu sisteminin uygulanmasına olanak tanır. Bu, her müşteriye kesin zaman ayırmayı kolaylaştırır.

Bütçeleri hazırlamak için bilgisayar araçlarının varlığı da esastır. Audatex , GT Estimate veya CESVIMAP Scales gibi bu uygulamalar zaman verilerine, yedek parça fiyatlarına veya boyama malzemelerine erişim sağlar ve bütçeyi hızlı bir şekilde hazırlar.

Atölye pazarlaması

Müşteri hizmetleri alanında çapraz satış destek malzemeleri eksik olmamalıdır. Atölye tarafından sunulan hizmetleri bildiren afişler, söz konusu hizmetler için kapalı fiyat menüleri, ticari teklifler ve hatta bir onarımın “öncesini ve sonrasını” veya belirli unsurların aşınmasının etkisini gösteren modeller bu görevi kolaylaştırır.

Çapraz satış malzemeleri.

Ve bu alan aynı zamanda müşterilere atölyeyi farklılaştıran tüm yönleri ve sunduğu hizmeti iyileştirme çabalarını göstermek için ideal bir yerdir. Bu anlamda, onarımların kalitesi hakkında müşterileri net bir şekilde bilgilendirmenin en iyi yolu olduğu için, en güncel eğitim faaliyetlerinin ve özellikle otomotiv satış sonrası sektörünü akredite eden firmalar tarafından verilen sertifikaların görünür bir yere yerleştirilmesi tavsiye edilir. atölyede.

Bahsedilen tüm ortamlar her zaman mükemmel durumda tutulmalıdır. Müşterinin atölye ziyareti deneyimi, kapıyı açıp içeri girdiğinde başlar ve birçok durumda, atölyeyi değerlendirmesinde küçük ayrıntıların büyük bir ağırlığı vardır. Bu nedenle, resepsiyonda düzen, temizlik, aydınlatma, sıcaklık ve tüm araçların düzgün çalışması gibi hususlara dikkat etmek önemlidir.

Atölyenin giriş alanına, gelirinizin her zaman gireceği yer olduğu için dikkat etmenin zamanı geldi. En iyi ticari sonuçları olan atölyeler, yönetim modellerinin müşteri odaklı olması gerektiği konusunda nettir, resepsiyonda mevcut araçlara gereken önemi verir ve bunları fayda sağlayan kaynaklar olarak görürler.

Daha fazlasını öğrenmek için:

Web semineri: “Atölyemin sertifikalı olmasının önemi”